Karlshus
Karlshus er det største tettstedet i Råde kommune. Karlshus ligger som et trafikk knutepunkt; her møter riksvei 110 mellom Karlshus og Gamlebyen i Fredrikstad E6, og ved Råde stasjon er det faste stopp på Østfoldbanen.
Øst i Karlshus ligger Råde kirke, en steinkirke antagelig fra 1185. I sentrum ligger Råde bygdetun og Råde Forsvarsmuseum. Forsvarsmuseet har hovedvekt på lokale forhold under krigen 1940-45.
Missingmyr
Tettstedet Missingmyr ligger øst i kommunen. Missingmyr ligger ved Vansjø omtrent fire kilometer øst for Karlshus og grenser til Sarpsborg. I 2003 ble et av de lengste, om ikke det lengste, langhusene fra eldre romersk jernalder (0-200 e.Kr.) i Norden utgravd på gården Missingen. Huset var 61 meter langt.
Saltnes
Tettstedet Saltnes har fått navnet sitt fra saltutvinningene som foregikk på Saltholmen for flere hundre år siden. Saltutvinninga utviklet seg senere til fiskeri og i dag står det rundt ti fiskebuer på holmen. Disse buene blir nå brukt som sommerhus. I hvalfangsttida på begynnelsen av 1900-tallet siden utvandret mange fra Saltnesområdet, men mange av de som ble boende bygget store villaer for inntektene fra hvalfangsten, blant annet i veien som har fått navnet Hvalfangerveien.