Overvann fra tak

Råde kommune beklager at det ble sendt ut informasjon på sms før det ble lagt ut på hjemmesiden. Råde kommune har 16. oktober sendt ut sms til alle innbyggere som eier bygning om at vi anmoder om at vann fra tak skal ledes ut i terrenget. Det er fordi mye takvann havner i kommunens avløpsnett/kloakken.

Dette skjer med takvann koblet til kommunens avløpsnett

Alt vannet i kommunens avløpsnett må renses og det kan føre til økt kostnad for kommunen og innbyggerne på sikt. Når takvannet synker ned i grunnen på egen tomt, unngår man å overbelaste nettet.

Illustrasjonsfoto av takrenne om vinteren - Klikk for stort bildeDet anbefales at takvannet ledes bort fra kommunens avløpsnett Pexels.com

Ved store nedbørsmengder klarer ikke avløpsnettet å ta unna alt vannet. Det fører til at avløpsvannet kan flomme over og forurense bekker, vassdrag, kjellere og naboeiendom.

Frakobling av taknedløp

Frakobling av takrenner betyr at takvannet ledes ut på bakken via utkast på nedløpet eller tilsvarende løsninger.

Dette kan du gjøre enkelt selv, eller få hjelp til av rørlegger. Du kan lede takvannet ut på bakken på egen tomt ved å montere utkast på nedløpet. Nedløpet tetter du med et lokk. Du bør se etter egnet sted å lede vannet til, og pass på blant annet at:

  • Vannet ikke renner over gangveier fordi det kan gi glatte, isdekte flater om vinteren.
  • Vannet kommer langt nok ut fra husveggen, for å unngå det renner inn i kjelleren.
  • Vannet må ikke renne slik at dine naboer får problemer.

Viktig arbeid for fremtiden

Dette er et viktig arbeid som Råde kommune skal fokusere på i tiden framover. Kommunen kan kreve huseiere å frakoble takvannet, siden det i følge abonnementsreglene ikke er tillatt å føre takvannet til kommunens nett. Dersom dette skjer vil vi ta kontakt.

Oppsummert

  • Det er bare drensvann fra grunnmur som kan føres til kommunens overvannsledning.
  • Vann fra taket skal gå ut i terrenget og skal ikke føres til kommunens nett.
  • Overflatevann som samler seg på eiendommen, skal håndteres på egen eiendom og ikke påvirke naboeiendommer.

Lurer du på noe?

Dersom du lurer på noe kan du ta kontakt med Harald eller Lars-Erik på telefonnummerene under.